NewsNetwork TV Channel. On privatization.
14.11.2017
Як і в попередні роки, зараз Україна має мізерні шанси виконати план із приватизації, який заклали у проекті державного бюджету на 2018-й рік. Ба більше, на переконання економістів, гроші, отримані від продажу та роздержавлення підприємств, не врятують економіку країни, бо ефект від них буде практично нульовий.
Олег Устенко, економіст:
"При наличии дефицита государственного бюджета в следующем году, при полном проведении приватизации в следующем году, что можно предположить чисто теоретически, нам все равно понадобится еще где-то порядка 2-2,5 млрд долл., которые Украина должна будет одалживать, чтобы перекрывать дефицит государственного бюджета. Поэтому нет сомнений, что деньги от приватизации будут проедены".
У 2018-му завдяки приватизації державна скарбниця мала би поповнитися на 22 млрд грн. До таких амбітних намірів уряду фахівці ставляться скептично. Адже, наприклад, минулого року від приватизації на благо країни хотіли спрямувати 17 мільярдів гривень. В реальності ж план виконали менше, ніж на 1%. Цьогоріч ситуація не набагато краща.
Олег Устенко, економіст:
"Для справки: в прошлом году программа по приватизации была выполнена менее чем на 1%. В этом году в базовом сценарии заложено в государственный бюджет 17 млрд грн. Украина при хорошем раскладе сможет получить 5 млрд грн. То есть менее, чем на треть сможет выполнить программу по поступлению средств".
Так відбувається тому, пояснює економіст Олег Устенко, що в Україні десятиліттями продаж і виведення підприємств із державної власності проходили неефективно.
Олег Устенко, економіст:
"То, что сначала происходила такая широкомасштабная приватизация и фактически вымывание государственной собственности или народной собственности в руки отдельно взятых частных владельцев, это уже не была та классическая приватизация, о которой изначально думали".
Наразі українська влада, працюючи над проектом бюджету на 2018-й рік, вкотре заходилася покращувати економіку країни, поповнюючи дохідну частину надходженнями від продажу та приватизації державних підприємств. Проте їх вартість, враховуючи сьогоднішній непривабливий інвестиційний клімат в Україні, може бути не просто низькою, а подекуди й мізерною.
Олег Устенко, економіст:
"К огромному сожалению, учитывая некачественный бизнес-климат в Украине, думать по поводу того, что объекты, которые будут выставлены на приватизацию, будут продаваться как минимум по их балансовой стоимости, это просто рабочее предположение. Я допускаю ситуацию, что стоимость должна быть даже ниже, чем балансовая стоимость".
Загалом із майже 3,5 тисяч підприємств понад дві тисячі влада хоче приватизувати, продати та ліквідувати.